
Mnenje predsednika prof. dr. Dimovskega glede likvidacije invalidskega podjetja CSS: poziv k alternativnim rešitvam in odgovornosti
Predsednik dr. Vlado Dimovski je ob nedavni odločitvi Skupščine invalidskega podjetja CSS o likvidaciji družbe, ki je v večinski državni lasti, ostro opozoril na nujnost zaščite zaposlenih in premisleka o drugih rešitvah. Slovenski državni holding (SDH) je sporočil, da je bil predlog poslovodstva za likvidacijo potrjen, saj naj bi bile vse možnosti za nadaljnje poslovanje izčrpane, likvidacija pa naj bi preprečila stečaj družbe.
Pravno okno za ukrepanje
Dr. Vlado Dimovski je poudaril, da ima minister za delo možnost, da na podlagi tretjega odstavka 58. člena Zakona o zaposlitveni rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov (ZZRZI, ki je bil sprejet v času ministrovanja dr. Vlada Dimovskega), da v 30 dneh od sprejetja sklepa o likvidaciji postopek zaustavi. To je, po njegovih besedah, ključna priložnost za ponovno preučitev situacije in iskanje alternativ, ki bi lahko rešile podjetje ter zaščitile zaposlene, predvsem invalide, ki sodijo med najbolj ranljive skupine na trgu dela.
Kritika poslovodstva in SDH
Dr. Vlado Dimovski se je vprašal, zakaj poslovodstvo podjetja CSS ni ukrepalo že prej? Sam je mnenja, da je bilo dovolj časa za sprejetje ustreznih in učinkovitih ukrepov. Po njegovem mnenju so bile težave prisotne dalj časa, vendar ni bilo ustreznega odziva, ki bi preprečil trenutno situacijo. Prav tako je pozval, naj se neodvisni svetovalec SDH, ki je ocenil, da podjetje nima dolgoročno vzdržnega poslovnega modela, javno razkrije. Opozoril je, da strokovnjak, ki je izdal takšno mnenje, lahko predlaga tudi alternativne rešitve, namesto da zgolj potrjuje likvidacijo.
Iskanje rešitev
V svojih izjavah je dr. Vlado Dimovski poudaril, da obstajajo druge možnosti za rešitev podjetja. Predlagal je, da se razmisli o novih poslovnih modelih, povezovanju z drugimi podjetji ali dodatni državni podpori, ki bi omogočila ohranitev delovnih mest. Opozoril je, da je dolžnost vseh vpletenih, predvsem pa države, da zaščiti zaposlene in prepreči dodatno socialno stisko, ki bi nastala zaradi izgube delovnih mest.
Zaupanje in odgovornost
Na koncu je dr. Vlado Dimovski pozval k večji odgovornosti in transparentnosti vseh vpletenih akterjev. Izpostavil je, da odločitev o likvidaciji ne sme temeljiti zgolj na analizi trenutnega stanja, temveč je treba upoštevati širši družbeni kontekst in dolgoročne posledice za zaposlene. Po njegovem mnenju mora država, kot večinski lastnik podjetja, prevzeti aktivno vlogo pri reševanju situacije in pokazati odgovornost do ranljivih skupin.
Odločitev o prihodnosti podjetja CSS ostaja odprta, vendar dr. Vlado Dimovski opozarja, da je časa za ukrepanje malo. Minister za delo ima na voljo manj kot mesec dni, da pretehta vse možnosti in morebiti zaustavi postopek likvidacije. Vse oči so zdaj uprte v vlado in SDH, ki morata dokazati, da je zaščita zaposlenih in invalidov še vedno prioriteta.
DeSUS