V stranki DeSUS smo zgroženi nad predlogom vlade, s katerim želi upokojencem zmanjšati pokojnine. Reševanje dolgotrajne oskrbe je nujno, a nikakor ne na račun upokojencev!
Upokojenci so celo življenje plačevali v državno blagajno in jim je potrebno omogočiti dostojno življenje, ne pa jim ga onemogočati. V stranki DeSUS menimo, da so očitno vsi v parlamentu pozabili na najbolj ranljivo skupino, to so upokojenci. Kar je popolnoma nedopustno! Zato se pridružujemo pozivu Zveze društev upokojencev Slovenije (ZDUS), da se predlog plačevanje 1 odstotka pokojnine takoj umakne. V stranki DeSUS smo proti kakršnemu koli zmanjševanju pokojnin. Zato smo pripravljeni sprožiti tudi ustavni spor in podpreti vsa prizadevanja ZDUS, da se zaščiti položaj upokojencev. Hkrati se v stranki DeSUS aktivno zavzemamo za:
- izplačilo božičnice,
- 13. pokojnino.
V stranki DeSUS menimo, da mora biti prispevek za dolgotrajno oskrbo pridobljen izključno s strani delovno aktivnih državljanov in proračuna države, oziroma za upokojence iz pokojninske blagajne tako, kot se iz pokojninske blagajne plačuje prispevek za zdravstveno zavarovanje. Nikakor ni sprejemljivo, da bi upokojenci, ki s svojo pokojnino v veliki večini niti ne dosegajo višino minimalne plače v RS, prispevali v blagajno za dolgotrajno oskrbo. Večina upokojenih dosega tudi starost 65 let, ki pa je na drugi strani že prvi pogoj za upravičenost do dolgotrajne oskrbe. Zato ni logično, da bi bili upokojenci hkrati upravičenci in zavezanci za plačilo prispevka. Popolnoma nesprejemljivo je, da bi plačevali dolgotrajno oskrbo tudi tisti, ki jo morajo biti po samem zakonu deležni. Iz podatkov je prav tako jasno, da levji delež skrbi za svoje bolne in obnemogle svojce pri nas opravijo upokojenci in jih je dolgo pričakovani zakon o dolgotrajni oskrbi preprosto zaobšel. Upokojenci po zakonu namreč ne morejo dobiti statusa oskrbovalca družinskega člana. Pridobili ga bodo lahko zaposleni in brezposelni, ki bodo za oskrbo svojih hudo bolnih in obnemoglih družinskih članov prejemali denarno nadomestilo, višje od minimalne plače, 21 dni plačanega dopusta ter usposabljanje in strokovno svetovanje.
Ob tem opozarjamo še na eno problematiko in predlagamo rešitev. Že več mesecev na terenu člani stranke DeSUS opozarjamo na perečo problematiko v Domovih za starejše zaradi pomanjkanja delovne sile. Marsikje so zaradi tega prazne postelje, medtem ko upokojenci čakajo na prosta mesta. V stranki DeSUS zato predlagamo, da bi država to problematiko lahko reševala tudi s pomočjo upokojencev, a le z dodatnimi olajšavami in ne restrikcijami kot to počnejo sedaj. Upokojenci so ljudje z bogatim znanjem in izkušnjami, naši državi so veliko dali. Sedaj ko so pripravljeni pomagati, pa jim to vlada onemogoča in omejuje. Ne samo v zdravstvu, tudi v šolstvu lahko upokojenci rešijo trenutno zelo problematično stanje. Država pa se mačehovsko obnaša in jim želi samo jemati. Zato predlagamo v stranki DeSUS dodatno spremembo Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju in sicer glede omejitve opravljanja dela upokojencem.
Hkrati se v stranki DeSUS ne strinjamo s tem, da upokojenci ne bodo dobili božičnice. Medtem ko si mnogi v državnih podjetjih izplačujejo božičnice in 13. plače, funkcionarji pa si dvigujejo plače, upokojencem, ki komaj preživijo iz meseca v mesec, pa se jemlje. Skrajni čas je, da to norijo ustavimo. V stranki DeSUS podpiramo predloge ZDUS in se aktivno zavzemamo za:
- izplačilo božičnice
- pokojnino.
Dejstvo namreč je, da je situacija na terenu vedno slabša in večina pokojnin niti ni na ravni minimalne plače. Člani stranke DeSUS so namreč v dnevnem stiku s številnimi upokojenci, ki žal živijo vedno slabše in ne morejo preživeti iz meseca v mesec. Zato stranka DeSUS pripravlja nov predlog, ki bo upokojencem dvignil pokojnine. Sprejeli bomo vse ukrepe, ki bodo upokojencem izboljšali njihovo življenje. Čas je, da se sliši glas upokojencev in da tudi v parlamentu dobijo svojega predstavnika. Ker nam je mar!