
Odziv stranke DeSUS na situacijo v zdravstvu: Dovolj je! Najbolj oškodovani so upokojenci, ki so celo življenje plačevali v zdravstveno blagajno, sedaj nimajo na voljo niti zdravnika.
Predsednik stranke DeSUS dr. Vlado Dimovski se je odzval na razmere v zdravstvu: »Ko ljudje več ur čakajo na dostop do zdravnika in več mesecev na diagnozo, zvonijo vsi rdeči alarmi za takojšen odziv države. Zato v DeSUS-u sicer pozdravljamo ključne usmeritve sprememb novega predloga zakona, a hkrati pričakujemo od vlade konkretnejše predloge rešitev. Le-teh sedaj ni!« Ob tem je poudaril, da je potrebno zdravstveni sistem reformirati tako, da bo omogočil vsem državljanom in državljankam takojšnji dostop do zdravnika na human način. »Najbolj so oškodovani upokojenci, ki so celo življenje plačevali v zdravstveno blagajno, sedaj nimajo na voljo niti zdravnika. To je nedopustno! Zato bo DeSUS sestavil ekipo in sam predlagal konkretne rešitve za upokojence in celotno družbo,« je izpostavil dr. Dimovski. V ta namen so v stranki DeSUS ustanovili Odbor za socialo in zdravstvo stranke, ki ga bo vodil Samo Fakin. Glavni namen odbora DeSUS je priprava predlogov reforme, ki bodo povečale učinkovitost javne zdravstvene dejavnosti »Za zdravstvo za ljudi! Ker nam je mar!«
Ob ustanovitvi odbora je Samo Fakin izpostavil:
- Razmejitev javne in zasebne zdravstvene dejavnosti je nujna. Javna služba mora ostati robustna in stabilna. Z nenadzorovanim prehajanjem kadra iz javne v zasebno zdravstveno dejavnost se ta krči. To se vidi v povečevanju čakalnih dob predvsem v delih javne službe.
- V zdravstvu prihaja do anomalij glede plačevanja dela. V zasebnem delu so plačila bistveno večja kot v javnem, kar povzroča dodaten odliv kadra v zasebni del. Ob tem v izraža začudenje, da merjenje količine dela v javnem delu ni že sedaj sestavni del obstoječega poslovanja, saj ga predlagan zakon šele uvaja.
- V javnem delu je potrebno dosledno upoštevati razporejanje ljudi na efektivno delo. Prav tako je potrebno prioritetno urediti učinkovito upravljanje javnih zavodov.
- Javne službe je potrebno bolj učinkovito organizirati, saj se bodo tako znatno skrajšale čakalne dobe. To dokazujejo zasebne ustanove z bistveno višjo produktivnostjo.
- Popolnoma nedopustno je, da pacienti čakajo na diagnozo in zdravljenje. Zato je potrebno uvesti plačilo kadra glede na število opravljenih storitev. Višje plačilo v zasebnem sektorju je dodatna vzpodbuda za prehod kadra. Posledično tudi nižjo produktivnost. V kombinaciji z neučinkovitim upravljanjem pa povečevanje čakalnih dob.
- Resnična plačna reforma more temeljiti na količini in kakovosti opravljenih storitev. Tak sistem je v zdravstvu možno uvesti relativno hitro.
V prihodnjih dneh se bo sestal odbor DeSUS in nato javnosti predstavil konkretne predloge.