»Ključen problem je nezaupanje. Nezaupanje v državo, ki ni naredila svoje osnovne naloge, to je odpiranje dialoga z ljudmi in s stroko. Pomanjkanje socialnega dialoga pri ljudeh povzroča strah pred tem, kaj se bo zgodilo in kako bo to vplivalo na njihova življenja,« je včeraj na okrogli mizi ‘Kaj bo s Šaleško energetiko in delavci?’ poudaril predsednik stranke DeSUS dr. Vlado Dimovski. Ob tem pa dodal: »Moramo vedeti, o čem se odločamo, si vzeti čas, da se naredijo potrebne analize in raziskave ter opravijo potrebni razgovori. Zavedati se moramo, da energetska politika pomembno vpliva na druge elemente družbe. Pri snovanju zakonov povezanih s to, pa je ključno, da se postavijo kolektivne strategije. Ker nam je mar!« Zato novi DeSUS odpira pomembna vprašanja z dialogom in vključevanjem vseh ključnih akterjev ter strokovnjakov.
V skladu z novim načinom delovanja stranke je svetniška skupina DeSUS v Svetu Mestne občine Velenje organizirala okroglo mizo, na kateri so sodelovali: generalni direktor TEŠ mag. Branko Debeljak, generalni direktor Premogovnika Velenje mag. Marko Mavec, predsednik sindikata Premogovnik Velenje Simon Lamot, predsednik sindikata TEŠ Danijel Tajnik, direktor občinske uprave Velenje mag Iztok Mori, župan občine Šoštanj Boris Goličnik in predsednik novoustanovljenega Odbora za energetiko v DeSUS-u mag. Djani Brečevič. Na okrogli mizi so gostje izpostavili, da je potrebno pred zaprtjem rešiti še zelo veliko neznank, predvsem pa najprej sprejeti Zakon o postopnem zapiranju Premogovnika Velenje in Zakon o razvojnem prestrukturiranje SAŠA regije. Predsednik Odbora za energetiko v DeSUS-u mag. Djani Brečevič je ob tem poudaril: »Zavedati se moramo, da izpad velikega in modernega producenta ni možno nadomestiti z OVE in hidroenergijo. Z izpadom TEŠ in Premogovnika, bi skupni bilančni primanjkljaj bi znašal 42%. To pomeni visoko ranljivost Slovenije. Višina bilančnega primanjkljaja bo tako tudi v nasprotju s cilji v NEPN, ki zahteva vsaj 75% nivo samooskrbe.« Hkrati se je strinjal s sogovorniki, da hitenje z interventnim zakonom nikakor ni prava rešitev, saj je najprej potrebno narediti makroekonomsko analizo, predvsem pa raziskati vpliv na ostale panoge oziroma gospodarstvo. Ob tem izpostavil, da je potrebno najti tudi ustrezno financiranje ter doseči družbeni konsenz: »Ne smemo hiteti in dovoliti, da se zgubi energetska lokacija brez da bi imeli rezervno rešitev. Kar zagotovo TEŠ lahko postane. Tudi za to se bo zavzemal novi DeSUS.«
Predstavnika Velenja in Šoštanja sta na okrogli mizi, ki jo je vodila svetnica Darinka Mravljak, izrazila zaskrbljenost in dvom glede učinkovitosti morebitnega interventnega zakona pri zagotavljanju izvedbe pravičnega prehoda v procesu prestrukturiranja regije, socialne varnosti ter nemotene oskrbe s toplotno energijo do uvedbe nadomestnih virov. Zato je predsednik dr. Vlado Dimovski ponovno vse prisotne in Vlado RS pozval k dialogu: »Prisluhnemo stroki in ljudem ter tako skupaj oblikujmo rešitve, ki bodo povrnile zaupanje in umirile strahove. Vse rešitve pa morajo v prvi vrsti služiti v dobro človeka«. Stranka DeSUS bo k temu pristopila s pripravo konkretnih predlogov s strani strokovnjakov, ki jih bo vodil mag. Brečevič.
Posnetek celotne okrogle mize je na voljo na Youtube kanalu Velenjske televizije (povezava).