
Stranka DeSUS skladno s svojim programom spremlja vso problematiko pokojnin in problematiko starejših in ranljivih skupin. Pokojnina je ekonomska kategorija, ki izhaja iz vplačanih prispevkov v okviru pokojninsko invalidskega zavarovanja skozi delovno dobo. Je torej pravica posameznika, ki si jo je zaslužil z minulim delom, na čemer sloni temeljno načelo pokojninskega sistema. V stranki DeSUS z vso resnostjo spremljamo položaj in problematiko najnižjih pokojnin. Menimo, da je položaj ranljivih skupin potrebno strokovno in odgovorno reševati v okviru socialne politike in ne preko parcialnih rešitev, ki bodo še dodatno neupravičeno obremenile pokojninsko blagajno.
Vsled vložene parlamentarne pobude za spremembo in dopolnitev Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2I) je Odbor za socialo in zdravstvo stranke DeSUS dne, 22. 3. 2021 sprejel naslednja stališča:
- Odbor za socialo in zdravstvo podpira predlog, da se obdobje dviga odmernega odstotka od pokojninske osnove za 40 let pokojninske dobe iz sedaj veljavnih 6 let skrajša na 4 let in vpelje invalidska pokojnina najmanj v višini 41% najnižje pokojninske osnove.
Uživalcem pokojnin, ki so le-te uveljavili do uveljavitve tega zakona, se ob vsakokratnem dvigu odmernega odstotka za nove upokojence v prehodnem obdobju, z dodatno uskladitvijo ustrezno zviša pokojnina na način, da se zagotovi primerljivost realne vrednosti starih in novih pokojnin glede na dopolnjeno pokojninsko dobo.
- Odbor za socialo in zdravstvo podpira predlog, da zagotovljena pokojnina za polno delovno doseže prag revščine in znaša najmanj 613 EUR.
- Odbor za socialo in zdravstvo se zaveda problematike višine najnižjih pokojnin, vendar ne podpira populističnih predlogov, da se najnižja pokojnina ne odmerja več v odstotku od najnižje osnove, temveč se preprosto postavlja na znesek kratkoročnih minimalnih življenjskih stroškov, ki trenutno znašajo 442 EUR s katerimi se rušijo temeljna načela pokojninskega sistema in zanikajo vrednote dela. Pokojnina je ekonomska kategorija in problem najnižjih pokojnin je potrebno reševati v okviru socialne politike in ne preko parcialnih rešitev, ki bodo še dodatno neupravičeno obremenile pokojninsko blagajno.