
29. 12. 2020 se je v Državnem zboru potrjeval že sedmi paket ukrepov za pomoč in omilitev posledic epidemije Covid-19. Med predlaganimi členi je bil tudi člen, ki omogoča tako imenovano prisilno upokojevanje. Vodja PS DeSUS je v svoji razpravi trdno povedal, da PS DeSUS tega ukrepa enostavno ne more sprejeti oziroma ne more za njega glasovati. Sporni člen je bil sicer z amandmajem odstranjen že v ponedeljek 28.12.2020 na matičnem Odboru za finance, vendar je bil z vloženim amandmajem na seji državnega zbora v sam zakon vrnjen. Vseh pet poslancev PS DeSUS je glasovalo proti amandmaju, ki bi omogočal prisilno upokojevanje. Celoten zakon vključno z navedenim členom je bil sprejet na 55. izredni seji Državnega zbora.
Besedilo 21. člena PKP7, ki govori o “prisilnem upokojevanju”:
V Zakonu o delovnih razmerjih (Uradni list RS, št. 21/13, 78/13 – popr., 47/15 – ZZSDT, 33/16 – PZ-F, 52/16, 15/17 – odl. US, 22/19 – ZPosS in 81/19) se v 89. členu dodajo novi tretji, četrti in peti odstavek, ki se glasijo:
»(3) Ne glede na prejšnji odstavek lahko delodajalec delavcu odpove pogodbo o zaposlitvi brez navedbe utemeljenega razloga iz prve alineje prvega odstavka in z odpovednim rokom 60 dni, če delavec izpolnjuje pogoje za pridobitev pravice do starostne pokojnine v skladu s prvim in četrtim odstavkom 27. člena Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (Uradni list RS, št. 96/12, 39/13, 99/13 – 10 ZSVarPre-C, 101/13 – ZIPRS1415, 44/14 – ORZPIZ206, 85/14 – ZUJF-B, 95/14 – ZUJF-C, 90/15 – ZIUPTD, 102/15, 23/17, 40/17, 65/17, 28/19, 75/19 in 139/20).
(4) V primeru odpovedi na podlagi prejšnjega odstavka ima delavec pravico do odpravnine v skladu s 108. členom Zakona o delovnih razmerjih.
(5) Delodajalec lahko z namenom ugotavljanja izpolnjevanja pogojev iz tretjega odstavka tega člena pridobi podatke iz zbirk Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije.«. Dosedanja tretji in četrti odstavek postaneta šesti in sedmi odstavek.
Celoten prepis razprave vodje PS DeSUS Franca Jurše, si lahko preberete v nadaljevanju.
FRANC JURŠA (PS DeSUS):
Gospod predsednik, hvala za besedo. Lep pozdrav vsem kolegicam in kolegom, posebej pa še finančnemu ministru, ki nas že celi dan posluša in na določena vprašanja tudi na nek način ustrezno odgovarja.
Zdaj, če bi jaz zadeve ocenjeval, želim pravzaprav ocenjevati zelo objektivno. In v nobenem primeru ne smem in ne morem reči, da v temu obdobju težke korona krize niso bili sprejeti ustrezni ukrepi. Mogoče je vmes bilo tudi nekaj takih, ki mogoče ne sodijo v interventne ukrepe, ampak s temi ukrepi smo na nek način pomagali tako gospodarstvu, kakor tudi državljankam in državljanom.
Bolj pa me ena druga stvar skrbi. To pa je, da v tej korona krizi nismo znotraj te dvorane toliko sposobni, da bi dejansko stopili skupaj in probali to zadevo peljati čim bolj uspešno do cilja. In če bi to naredili, verjemite, bi imeli bistveno drugačno sliko, zdravstveno sliko, kot jo imamo v tem trenutku. Ljudje pričakujejo, da se predvsem politika poenoti. Stroka seveda predlaga ukrepe, politiki pa jih sprejemajo. In če bi to bilo tako, kot sem malo prej rekel, bi bilo čisto drugače in državljani bi seveda tudi spremljali te ukrepe, ki so sprejeti.
Zdaj pa, ker vidi kako smo razdvojeni, si misli – kaj bodo oni nam kazali pot, če pa ne vejo po njej hoditi. To je ključno vprašanje. In zakaj smo mi pravzaprav to spomladansko krizo tako uspešno premagali – prvo zaradi tega, ker smo se bali neznanega virusa in druga stvar je bila, ker smo bili disciplinirani. Ta prvi in drugi ukrep v tej jesenski krizi nismo izpeljali in zaradi tega imamo tudi epidemiološko sliko takšno, kakršno tudi imamo. Poglejte, če zdravniki ocenjujejo, da državljanke in državljani ne spoštujejo osnovnih ukrepov, to nam nekaj pove. In seveda v nobenem primeru ne smemo prevaliti vse skupaj samo na Vlado. Vsi skupaj smo tisti, ki bi morali ustvarjati dejansko neki »ambient«, ki bi pozitivno vplival na naše državljanke in državljane.
Mogoče samo par besed okrog tako zvanega prisilnega upokojevanja. Glede na to, da spadam v pač poslansko skupino, ki ima v svojem naslovu upokojenci, bom rekel takole, kot sem danes povedal tudi ministru Kralju Ciglerju, Ciglerju Kralju.
Mi tega ukrepa enostavno ne moremo sprejeti oziroma ne moremo za njega glasovati ne glede na to, če smo v koaliciji ali smo v opoziciji, zaradi tega, ker enostavno imamo preveč klicev spodbud s strani upokojencev, da ta ukrep ni ustrezen ukrep. Če pa bi mene spraševali, osebno jaz bi lahko tudi drugače povedal kaj, ampak v tem primeru sem pač pripadnik poslanske skupine in govorim v imenu te poslanske skupine. In v kolikor bomo v prihodnosti šli v sistemsko spremembo te zadeve, bomo sistemsko spreminjali zakon, potem pa se z nekim kompromisom, ki ga bomo skupno našli, lahko tudi o tej zadevi pogovarjamo. V tem primeru pa seveda tega ne moremo podpreti.
Moram pa zdaj seveda nekaj pozitivnega povedati, ker sem govoril o upokojencih. In tudi to, kar bom v zelo kratkem času povedal, ker je že toliko ur te razprave v dvorani, pa bom rekel takole. Mi ne moremo mimo upokojenskega dodatka kriznega. Danes zjutraj, ko sem šel v Ljubljano iz moje Prlekije, sem dobil klic od enega od upokojencev, ki mi je rekel od prilike takole: poslušajte, poslanec, zakaj pa ne dobimo mi pri tej pokojnini tudi tega dodatka. Jaz sem rekel dobili ga boste, danes ga sprejemamo in bo prišel januarja. Jaz sem povedal malo daljši rok, pri pokojnini v januarju, v zakonu pa je malo drugače opredeljeno. In seveda se mi je z veseljem zahvalil in seveda mi tudi zaželel prijetne praznike, kakor tudi jaz njemu, in seveda bil zelo zadovoljen, da bo to tudi dobil. Ampak to je drugič v tem letu. In moram reči, da je to neki dosežek, katerega smo tudi mi v naši poslanski skupini oblikovali skupaj z dosedanjimi koalicijskimi partnerji.
Pa še nekaj moram povedati. To ni v tem kontekstu, ampak moram povedati. Danes so upokojenci dobili usklajeno pokojnino za 2 % višjo od tiste, ki so jo imeli do sedaj. Nekdo misli, da ta 2 % pa ni neki znesek. Saj se sliši res malo 2 %. Svoj čas bi govorili o mogoče 20 %, ampak to so zdaj drugi časi, ampak če hočeš povedati, da bo ta pokojnina v tem mesecu 2 % višja in da bo naslednje leto vsaki mesec 2 % višja in da se potem usklajuje, na to pokojnino še naslednje usklajevanje, pa naslednje, pa naslednje, veste, to pa potem že ni tisto, kar si nekateri mislijo. Zelo ponosen pa sem na to, da smo uspeli z dvema procentoma uskladiti pokojnine, ne pa s 6,5 %, tako kot je SAB predlagal in tako kot je bilo tudi sprejeto. / nemir v dvorani/ 6 in pol evra, se opravičujem. Za ta ukrep bo seveda treba imeti 9,3 milijona evrov na mesečni ravni, to je v mesecu decembru, na letni ravni pa 115 milijonov. Je prav, da naši upokojenci to informacijo tudi slišijo.
Pa še eno zadevo. Preračunaval sem, kaj pomenijo te uskladitve. In prišel sem do zaključka, da smo v 14-ih dobrih mesecih pokojnine uskladiti, tu še zdaj računam na tisto usklajevanje, ki bo v mesecu januarju naslednjega leta, za 9,2 %. Veste, 9,2 v enem mesecu in naslednjem, pa naslednjem, pa v enem letu, dveh, pa desetih letih, pa to nekaj pomeni.
Pa še eno stvar, bi se rad dotaknil, ker pač sem v preteklosti tudi aktivno deloval v teh, bom rekel prostovoljnih organizacijah oziroma prostovoljni organizaciji gasilci, pri gasilcih. In moram povedati, da sem zelo zadovoljen s tem ukrepom, kajti gasilska društva so v zelo težkem položaju. Veste, da gasilsko društvo ne samo to, da pride desetina, se postavi v postroj pa ima uniforme, ampak gasilci rabijo marsikaj izvesti v enem letu. Od usposabljanj, nabave opreme, vzdrževanja opreme, ureditev orodišč in tako dalje, in seveda zato potrebujejo določena sredstva. V tem letu moram reči, da ne morejo niti tistega običajnega, tistega, ki je v navadi vsa leta v gasilstvu, da s koledarji zbirajo sredstva za nabavo opreme, tega letos ne morejo narediti. Ker enostavno pač epidemiološka slika to prepoveduje in seveda vsi ukrepi, ki so na to navezani.
No, jaz sem zdaj nekaj naštel pozitivnih zadev, pa če bi vsaki povedal še od nas kaki eno dve, pa mogoče tudi dosedanja opozicija, pa bi mogoče na koncu koncev tudi javnosti sporočili nekaj pozitivnega od tega, kaj počenjamo v tej dvorani. Hvala lepa.
Na spodnjih povezavah lahko tudi dostopate do sprejetega zakona, amandmaja in samega rezultata glasovanja o amandmaju.
Sprejeti zakon PKP7: TUKAJ
Amandma k Zakonu: TUKAJ
Glasovanje o amandmaju: TUKAJ