
2.12.2019 je v Državnem zboru potekala 30. izredna seje Državnega zbora zaradi vetov Državnega sveta na Zakon o izvrševanju proračunov za leti 2020 in 2021 ter glede Zakona o ukrepih na področju plač in drugih stroškov dela v javnem sektorju za leti 2020 in 2021 ter izredni uskladitvi pokojnin. Tokrat je bilo potrebnih vsaj 46 glasov ZA, za vnovično podporo.
Zakon o izvrševanju proračunov je bil izpostavljen zaradi povprečnin, ki bi bile namenjene občinam. Prenizko dodeljenim povprečninam se je z mnenjem pridružil tudi poslanec DeSUS Robert Polnar. Zakon je bil ob glasovanju ponovno potrjen z 48 glasovi ZA.
Ponovno glasovanje o interventnemu zakonu (ukrepi na področju plač in drugih stroškov dela v javnem sektorju ter izredni uskladitvi pokojnin) pa je bilo prekinjeno za 45 minut na željo vodje poslanske skupine DeSUS, Franca Jurše.
Stranka DeSUS je prva podala pobudo, da se tudi v letu 2020 opravi izredna uskladitev pokojnin, saj se bi tako nadaljevalo zmanjševanje nastalih krivic iz obdobja, ko se pokojnine niso usklajevale. Glede na pričakovano gospodarsko rast in zapis v koalicijskem sporazumu, bi se slednja opravila v primeru, če bi gospodarska rast presegla 3% bruto domačega proizvoda. Glede na dane kazalce višine BDP, upokojenci v letu 2020 tako sploh ne bi bili deležni izrednega usklajevanja pokojnin. Zato je poslanska skupina DeSUS vložila amandma, ki ga je nato posvojila celotna koalicija, da se izredna uskladitev pokojnin v višini 1% opravi, če bo gospodarska rast v letu 2019 presegla že 2,5 odstotke bruto domačega proizvoda. Ker pa je nato prišlo do populističnih potez, druga koalicijska stranka je vložila dodaten amandma (s katerim bi vsi upokojenci prejeli izredno uskladitev v nominalnem znesku 6,5€), in bil na seji matičnega delovnega telesa in Državnega zbora potrjen – zanj niso glasovali poslanci DeSUS, se je slednje zapisalo v potrjen interventni zakon. Ponoven amandma poslanske skupine DeSUS, ki ga je za sejo Državnega zbora, vložila skupaj s poslansko skupino SMC, ni prejel zadostne podpore (glasovanje 42 za: 42 proti). Poslanci DeSUS so na seji Državnega zbora podprli zakon, saj v kolikor ga ne bi, izrednega usklajevanja pokojnin, ne v odstotkih, ne v nominalnem znesku, v letu 2020 sploh ne bi bilo. Kot pričakovano, je na na omenjen zakon Državni svet izglasoval Veto ravno iz razloga izrednega usklajevanja pokojnin, ki bi moralo biti v odstotkih. Mnenje je delila tudi Zveza društev upokojencev Slovenije.
Poslanska skupina DeSUS in predsednik stranke Karl Erjavec so se v petek, 29. 11. 2019 sestali z ministrom za finance, vodjo PS LMŠ ter predsednikom Zveze društev upokojencev Slovenije, g. Janezom Sušnikom. PS DeSUS je izrazila željo, da se ob glasovanju poslancev ZA interventni zakon, predstavniki koalicije pisno zavežejo k podprtju novega predloga za spremembo zakona, ki bi izredno uskladitev iz nominalnega zneska, spremenil v odstotkovno. Ker podpisov do začetka seje nismo prejeli, je vodja Franc Jurša zahteval prekinitev seje z namenom dodatnega usklajevanja. Ob zagotovitvi podpore iz strani predstavnikov, so naši poslanci ponovno podprli omenjen zakon.
Naša poslanska skupina se je zavzemala za izredno uskladitev v odstotkih iz dveh razlogov. Najprej izvorno zaradi 105. in 106. Člena ZPIZ-2, ki govorita o usklajevanju izrecno v odstotkih in ne v nominalnih vrednostih. Nadalje pa tudi zaradi principa pravičnosti. Tekom same krize se je upokojencem vzelo v odstotkih (na srečo ne celih 10 odstotkov, kot so nekateri želeli in je DeSUS takrat tudi uspel preprečiti), zato je pravično tudi, da se jim vrne v odstotkih.
Zaradi ne-populističnega zagovarjanja našega izvornega predloga in razumevanja pomembnosti pokojninskega sistema, so naši poslanci obdržali pokončno držo pri zagovarjanju stališč. Podprli so nas tudi v ZDUS, ki so tudi podali predlog Državnemu svetu za izglasovanje veta.