
V torek, 24. septembra 2019 so se na rednih sejah sestali organi stranke DeSUS. Izvršni odbor in Svet stranke sta opravila razpravo o aktualnih političnih zadevah, pri katerih je bila posebna pozornost namenjena državnemu proračunu za obdobje 2020 – 2021, ukinitvi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, usklajevanju pokojnin, spremembam pokojninske zakonodaje in zakonodaje na področju trga dela. Vodja poslanske skupine DeSUS, Franc Jurša je navzoče seznanil tudi s pogovori pri predsedniku države o spremembah volilne zakonodaje, pri čemer je DeSUS v prvi vrsti še vedno zagovarja ohranitev volilnih okrajev ter zgolj preoblikovanje slednjih za namen uresničitve ustavne odločbe.
V januarju 2020 bo stranka DeSUS izvedla 11. kongres stranke, zato so člani sprejeli ustrezne sklepe za nadaljnje delo, med drugim določili ključ za delegiranje in rok za podajo pripomb, pobud in dopolnitev na Program stranke.
Najpomembnejši sklep, ki ga je sprejel Izvršni odbor DeSUS in potrdil tudi Svet stranke, je napoved vložitve amandmaja k državnemu proračunu za obdobje 2020 – 2021. Amandma oziroma dopolnilo se nanaša na zahtevo po izredni uskladitvi pokojnin v naslednjem letu v višini 1%. Koalicijski sporazum predvideva izredno usklajevanje pokojnin v višini 1% v primeru 3% napovedi gospodarske rasti. Glede na to, da je Urad Republike Slovenije za Makroekonomske analize in razvoj znižal napoved gospodarske rasti za letošnje leto (ki je osnova za določitev usklajevanja pokojnin v naslednjem koledarskem letu) s 3,4% na 2,8% v DeSUS menimo, da 0,2% odstopanje v napovedi gospodarske rasti po koalicijskem sporazumu (2,8% namesto 3%) ne bi smel biti razlog, da upokojenci ostanejo brez izredne uskladitve. Skladno s tem bo v našem dopolnilu zapisan predlog naj se spodnja meja za zagotavljanje izrednega usklajevanja pokojnin s 3% zniža na 2,5%. Potrebna sredstva za zagotavljanje izrednega usklajevanja pokojnin bi zagotovili s pomočjo Kapitalske družbe, ki tudi sicer že prispeva v pokojninsko blagajno.
Upokojenci so v letih od nastopa svetovne gospodarske krize in varčevalnih ukrepov izgubili največ, saj se pokojnine v določenih letih niso usklajevale ali pa so se usklajevale v minimalnem obsegu. S tem ukrepom stranka DeSUS ostaja zvesta svojemu načelu, da se popravijo krivice iz preteklosti in predvsem temu, da se zagotovi dostojno življenje vsem upokojencem.
Naslednje pomembno sporočilo, ki smo ga že predstavili javnosti v povezavi z ukinitvijo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, je strinjanje z zavezo, da se dopolnilno zdravstveno zavarovanje ukine oziroma preoblikuje v osnovno zdravstveno zavarovanje. To pa je seveda potrebno storiti na preudaren in finančno vzdržen način.
Organi stranke so opravili tudi razpravo vezano na podane spremembe na področju pokojninske zakonodaje in zakonodaje s področja trga dela. Stališča strankinega Odbora za socialo in zdravstvo bodo služila kot pomembne usmeritve pri nadaljnjih usklajevanjih.