
V stranki DeSUS imamo pomisleke glede nekaterih predlogov sprememb pokojninske zakonodaje in jim za zdaj še ne napovedujemo podpore. O konkretnih predlogih bo potrebna resna vsebinska razprava, je napovedal vodja poslancev DeSUS Franc Jurša. Med drugim je po njegovi oceni prepočasen tudi dvig odmernega odstotka za pokojnine. »V koalicijski pogodbi smo zapisali drugače«, še pravi Jurša, ki ga je presenetila tudi nenavadna omejitev pokojnine pri dvojnem statusu upokojencev. Prav tako pogrešamo več motivacijskih ukrepov v smeri starejšim prijaznejših delovnih mest, skrajšanem delovnem času ter mentorstvu mladim.
Jurša je poudaril, da je predlog sprememb pokojninske in socialne zakonodaje ministrica Ksenija Klampfer koaliciji predstavila v torek, šele v sredo pa so ga prejeli v pisni obliki. Nekatere spremembe bi po Jurševih navedbah lahko podprli, pri nekaterih pa imajo precejšnje pomisleke in jih je morda treba spremeniti. Tako se vodja poslanske skupine DeSUS med drugim ne strinja s predlogom ministrstva, ki se nanaša na t. i. dvojni status upokojencev.
Po predlogu sprememb bi posameznik v prvih treh letih vključenosti v zavarovanje za polni delovni čas po izpolnitvi pogojev za starostno upokojitev prejel 50 odstotkov starostne pokojnine, pozneje pa 100 odstotkov, a pod pogojem, da se upokoji, nato pa ponovno konkurira na trgu delovne sile in znova vključi v zavarovanje, mora pa biti tudi starejši od 63 let.
Po Jurševem mnenju tudi omejitev na 50 odstotkov pokojnine ni razumljiva, pač pa bi lahko že takoj prejemali polno pokojnino. Kot je pojasnil, sprva v koaliciji ni bilo govora o takšnem predlogu in je bil nad njim presenečen že na koalicijskem srečanju. “Ne vem, kako je ministrica prišla do teh 50 odstotkov,” je dejal Jurša.
Zanimivo je tudi dejstvo, da danes upokojenci ob podaljšanju delovne dobe za vsake 3 mesece dobijo 1 % višjo odmerno stopnjo, po novem predlogu pa le 2 % na leto. Te rešitve po mnenju poslanske skupine DeSUS niso najbolj domišljene, prav tako pa bi si želeli videti tudi več izračunov.
Prav tako ne bi podprl predloga ministrstva, da se bo odmerni odstotek za izračun pokojnine za 40 let pokojninske dobe na 63 odstotkov zvišal v šestih letih. V poslanski skupini DeSUS bomo predlagali temeljito razpravo o tem predlogu, saj se zavzema za krajši rok za dosego tega cilja, denimo v treh letih.
Jurša ima pomisleke tudi glede predvidenega dviga upokojitvene starosti. Po predlogu ministrstva se bo za zavarovance brez 40 let pokojninske dobe upokojitvena starost postopoma od leta 2023 do 2034 dvignila na 67 let, medtem ko zdaj znaša 65 let.
Prav tako v predlogih pogrešajmo dvig vdovskih pokojnin, vztrajali bomo, da se delne vdovske pokojnine zvišajo iz 15 na 25 odstotkov po pokojnem zakoncu. Poleg tega smo se v DeSUS zavzeli za to, da bi prejemniki socialne pomoči, ki so delovno sposobni, opravljali tudi delo v javno dobro. “To bi bila v večji meri stimulacija za iskanje zaposlitve,” je prepričan vodja poslancev DeSUS. (STA, N.S.)