
Murska Sobota, 29. november 2017
Slovenska družba se stara in skrb za starejše je naloga celotne družbe. Tako so udeleženci okrogle mize z naslovom Slovenija razvija nove možnosti za kakovostno bivanje starejših v Murski Soboti odprli javno razpravo. Slednja bo temelj za oblikovanje politik in podpornih ukrepov, da Slovenija naredi odločen korak pri izboljšanju pogojev za bivanje starejših. Ena izmed teh možnosti, ki se uspešno uveljavlja v razvitih državah, je sobivanje, kjer v skupnosti živi več starejših oseb. Sobivanje lahko dvigne kakovost življenja, zniža stroške, razširi socialno mrežo, odpravlja osamljenost in lajša vsakdanja opravila. Sodelujoči so izpostavili, da morajo država, njene institucije ter državljani skozi dialog poiskati rešitve, ki bodo zagotovile boljše pogoje bivanja za starejše, predvsem pa vpeljati rešitve, ki bodo učinkovito zmanjševale ranljivost starejših. Okrogla miza v Murski Soboti je druga v nizu dogodkov, ki jih bo Ministrstvo za okolje in prostor (MOP), skupaj s partnerji projekta Sobivamo, izvedlo v 11 mestnih občinah.
Slovensko prebivalstvo se stara, delež starejših od 65 let je v letu 2013 presegel 17 %, povečuje pa se tudi delež prebivalcev starejših od 80 let. Po zadnjih podatkih Evropske komisije se bo do leta 2030 delež starejših od 65 let v Republiki Sloveniji povečal na 25 %.
Vesna Dragan, vodja sektorja za stanovanja na Ministrstvu za okolje in prostor, je povedala: »Slovenija se je z nizom strateških dokumentov odločila, da vpričo demografskih sprememb in staranja prebivalstva okrepi politike za starejše. In na Ministrstvu za okolje in prostor smo, skupaj s partnerji, pričeli z aktivnostmi, da se na to pripravimo. Da poiščemo rešitve za kakovostno bivanje starejših, ki je eden od temeljnih pogojev kakovostne in aktivne starosti. Takšne, ki jih bomo lahko hitro in učinkovito tudi izvedli.« Sobivanje je ena od prioritet nacionalnega stanovanjskega programa. Na Ministrstvu za okolje in prostor so, zraven mladih, prav starejše prepoznali kot skupino, ki potrebuje celostne rešitve in drugačen pristop k postavljanju primernega bivalnega okolja za starejše. Čeprav je sobivanje v svetu že precej razširjeno kot način bivanja, moramo v Sloveniji šele vzpostaviti zaupanje v tovrstne nove modele.
»Starejši, zraven osnovnih življenjskih potreb, kot sta hrana in varno domovanje, želijo predvsem socialnih stikov in druženja. O potrebah, stiskah in tudi željah starejših se je treba pogovarjati, poročati in iskati ustrezne rešitve. Predvsem v tej vlogi vidimo državo, lokalne skupnosti, institucije na področju socialne varnosti in tudi posameznike,« je dejal Jožef Tivadar, predstavnik pokrajinske Zveze društev upokojencev Slovenije (ZDUS).
Zoran Hoblaj, podžupan Mestne občine Murska Sobota in direktor Doma starejših Rakičan je poudaril, da regija in država potrebujeta sistemske rešitve na področju zagotavljanja višje kakovosti življenja in bivanja starejših. »V Murski Soboti se srečujemo s kombinacijo urbanega in ruralnega okolja. To se odraža v raznolikosti potreb, ki jih imajo starejši ljudje v tej regiji. Prav zato smo razvili spekter storitev kot so mreža dnevnih centrov aktivnosti, pomoč na domu, razvoz kosil, socialni servis in pomoč na daljavo. S temi želimo starejšim omogočiti, da čim dalj časa uživajo bivanje v znanem in zanje varnem okolju ter da ostajajo aktivni.«
Pogovor je usmerjal mag. Aco Prosnik, klinični psiholog in varuh bolnikovih pravic, ki je osvetlil tudi razmišljanja starejših iz drugačnih vidikov, predvsem je govoril o razmišljanjih, strahovih in pomislekih, ki jih imajo starejši. Poudaril je, kar so potrdili tudi odzivi iz publike, da starejši potrebujejo varnost, potrebujejo pa tudi informacije, pogovor, zaupanje ter potrditev, da še zmorejo. Omenil je tudi, da se je treba o možnostih bivanja v tretjem življenjskem obdobju pogovarjati in odločati že zelo zgodaj.
O projektu Sobivamo
V okviru projekta Sobivamo bo MOP skupaj s partnerji projekta v 11-ih mestnih občinah po vsej Sloveniji pripravil dogodke, na katerih bodo predstavili modele sobivanja, izkušnje in ideje, prav tako pa bodo zbrali odzive zainteresiranih. S predstavitvijo projekta je zaživela tudi spletna stran Sobivamo, razpravo s starejšimi in njihovimi svojci pa bo MOP spodbujal tudi preko družbenih omrežij. V nadaljevanju projekta je predvidena še postavitev 11 informacijskih točk po Sloveniji.
Partnerji projekta so še Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Zveza društev upokojencev Slovenije (ZDUS), Stanovanjski sklad RS, Nepremičninski sklad pokojninskega in invalidskega zavarovanja ter združenja lokalnih skupnosti (Združenje mestnih občin Slovenije, Skupnost občin Slovenije in Združenje občin Slovenije).
Sporočilo za javnost in foto (Sobivamo.si)