
V Državnem zboru je 6. decembra 2017 potekala okrogla miza z naslovom »Prihodnost in politika sta ženski«, ki jo je pripravil Klub parlamentark.
Zbrane je uvodoma nagovoril podpredsednik Državnega zbora Primož Hainz. Na okrogli mizi so sodelovale nekdanja poslanka Nada Skuk, nekdanja delegatka Sonja Lokar ter profesorica na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani dr. Aleksandra Kanjuo Mrčela. Po okrogli mizi so udeleženke okrogle mize v sproščenem klepetu z mladimi delile svoje politične in življenjske izkušnje.
Spodaj objavljamo celoten uvodni nagovor podpredsednika Državnega zbora Primoža Hainza, ki ga je delil zbranim parlamentarkam.
_ _ _
Politično sodelovanje mladih žensk je izjemnega pomena za razvoj slovenske družbe. Današnja okrogla miza je nov prispevek k razmisleku, na kakšen način naj se mladi vključujejo v vsakodnevno dogajanje, ki ne ustvarja le materialne ali duhovne kulture, ampak ustvarja možnosti, da bi se vsi mladi in tudi starejši čutili kot del družbene skupnosti. Vsi smo potencialni ustvarjalci, treba pa je zgraditi sistem, da bodo ustvarjalci imeli možnosti pokazati vse, kar znajo, s čimer bodo uresničili svojo bit in koristili družbi kot celoti. In to je politika. V to politiko pa morajo vstopati tudi mladi. Pri iskanju teh rešitev, kako mlade ženske pripeljati med politične odločevalce, je pomembna tudi današnja okrogla miza.
Organiziranje Kluba parlamentark kot nadstrankarskega povezovanja poslank v letošnjem letu je izjemen dogodek. Vsega tega pa ne bi bilo mogoče uresničiti, če ledine pri vključevanju žensk v politiko ne bi orale gospe, ki so se v politiko podale ob osamosvojitvi, zato sem prepričan, da je današnji dogodek tudi priložnost za vas, da se od njih veliko naučite. Klub parlamentark je izrednega pomena tudi za izobraževanje mladih, da bodo ženske v prihodnje še bolj vključene in bodo zasedale pomembne položaje. V smislu uveljavljanja žensk v zgodovini je bil čas socializma posebno poglavje, vendar je veljala parola, da naj ženske uspejo zaradi sposobnosti, ne zaradi spola.
Novo poglavje pri uveljavljanju politike enakih možnosti pa se je začelo z večstrankarskim parlamentarnim sistemom in zahtevo po uveljavljanju t. i. zadrge na volilnih listah. V prvem mandatu Državnega zbora je bilo 14 poslank, danes jih je 32. To je napredek. Žal temu ne sledi Državni svet. V mandatu, ki se bo začel 12. 12. 2017, bodo v Državnem svetu delovale le tri ženske – predstavnice funkcionalnih interesov. Med predstavnike lokalnih interesov se ni uspelo uvrstiti nobeni ženski. Lahko bi rekli, da so si fantje razdelili funkcije.
Verjamem, da bo današnja okrogla miza dobra priložnost, da s prenosom izkušenj in priložnostjo za razmišljanje zagotovimo nadaljnje spodbujanje enakopravnosti spolov v politiki tudi v prihodnje. Čaka nas še veliko dela.
Primož HAINZ
FOTO: DZ, Borut Peršolja