
Celje, 20. december 2017 – V večgeneracijskem centru Socio so na današnji okrogli mizi spregovorili o možnostih kakovostnega bivanja za starejše. Medtem ko Ministrstvo za okolje in prostor, skupaj s partnerji, išče konkretne rešitve, ki bi prihodnjim generacijam starejših omogočile boljše pogoje za kakovostno in aktivno starost, udeleženci izražajo željo, da bi čim dlje ostali v svojih domovih. Prav zato so pobudniki projekta Sobivamo udeležencem predstavili možnost sobivanja, kjer v skupnosti živi več starejših oseb. Sobivanje lahko dvigne kakovost življenja, zniža življenjske stroške, razširi socialno mrežo, odpravlja osamljenost in lajša vsakdanja opravila. Tovrstni načini bivanja so v svetu že precej razširjeni, v Sloveniji pa je treba zaupanje v te modele šele vzpostaviti. Okrogla miza v Celju je četrta v nizu dogodkov, ki jih Ministrstvo za okolje in prostor (MOP), skupaj s partnerji projekta Sobivamo, izvaja v 11 mestnih občinah. Potekala je v večgeneracijskem centru Socio, ki s pestrimi programi skrbi za aktiven življenjski slog, druženje in podporo več kot tisoč uporabnikov.
Govorci so izpostavili, da se slovenska družba stara, zato se morajo država, institucije in državljani temu prilagoditi ter poiskati rešitve, ki bodo zagotovile boljše pogoje bivanja za starejše. Predvsem pa je treba skozi dialog ugotoviti, kaj opredeljuje kakovostno bivanje starejših, kako ga zagotavljati, kakšne so želje in potrebe ter možnosti bivanja na lokalnem nivoju ter navsezadnje o sobivanju, ki je ena izmed možnosti, s katero se zmanjšuje ranljivost starejših. »S prenovljenim nacionalnim stanovanjskim programom želimo zagotoviti starejšim primerno in varno bivalno okolje. Najbolj pomembno je, da od vas slišimo, kakšne so želje, potrebe, pomisleki, saj ne želimo odločati namesto vas. Po pogovorih, ki smo jih imeli z udeleženci na okroglih mizah, je jasno, da želijo starejši čim dlje ostati v svojih domovih, kasneje pa zlagoma preiti v dom za starejše. Prav zato želimo, da se bodo nekatere ideje, ki jih bomo nabrali tekom naših srečanj, tudi realizirale in tako Slovenijo postavile na zemljevid držav, ki aktivno skrbijo za starejšo populacijo,« je dejala Irena Majcen, ministrica za okolje in prostor.
Govorci na okrogli mizi, predvsem tisti, ki prihajajo iz lokalnega okolja, so osvetlili ključne izzive, s katerimi se soočajo starostniki v tej regiji in se bistveno ne razlikujejo od drugih krajev, spet drugi govorci pa so predstavili dobre prakse pri nas in v tujini ter možnosti, ki so na voljo, vse z namenom, da bo prihodnost drugačna. Kot je bilo rečeno s strani tako udeležencev kot govorcev, je potrebno povezovanje različnih resorjev in institucij. Prav tako so udeleženci okrogle mize povedali, da potrebujejo informacije in sogovornike, da se bodo lažje odločali v primeru spremembe načina bivanja. Predvsem se je izpostavila potreba po pravno formalni podpori. Tudi zato bo v nadaljevanju projekta Sobivamo Ministrstvo za okolje in prostor v vseh mestnih občinah postavilo permanentne informacijske točke, ki bodo pripomogle k iskanju pravih odgovorov o možnostih kakovostnega bivanja starejših.
Celje je nedvomno mesto, kjer za svoje starejše občane dobro skrbijo, že od nekdaj, saj le ti lahko izbirajo med največ storitvami za starejše. Prav tako so vključeni v globalno mrežo starosti prijaznih mest. Suzi Kvas, direktorica javnega zavoda Socio Celje, in Bojana Mazil Šolinc, direktorica Doma ob Savinji Celje, sta predstavili številne aktivnosti, ki jih organizirajo – od pomoči na domu, dnevno varstvenih centrov, aktivnosti v medgeneracijskem centru in v samem domu za starostnike. Z njimi skušajo zadovoljiti potrebe, ki jih je iz dneva v dan več.
Sporočilo za javnost in foto (Sobivamo.si)