
Ministrstvo za okolje in prostor (MOP) je predstavilo projekt Sobivamo, ki je namenjen informiranju o novih modelih bivanja za starejše. Z njim bodo spodbudili izmenjavo mnenj in stališč, ki bodo služila kot osnova za pripravo kakovostnih predlogov in modelov bivanja starejših.
Slovenija se je z nizom strateških dokumentov odločila, da vpričo demografskih sprememb in staranja slovenske družbe okrepi politike za starejše. Nacionalni stanovanjski program si za enega osrednjih ciljev postavlja primerno bivalno okolje za starejše. Podpira cilje nacionalne socialne politike na področju oskrbe starejših oseb in išče možnosti dodatnih bivanjskih rešitev, tudi sobivanja starejših, ker se kaže kot uspešen model za povečanje kakovosti življenja. Prav talo predvideva pripravo pilotnih projektov in shem za bivanje starejših.
Sedanjim in prihodnjim generacijam starejših je nujno vzpostaviti boljše pogoje za življenje. Želja ministrice Irene Majcen je, da se skozi razpravo v okviru projekta Sobivamo zažene resnična medgeneracijska akcija: »Zavedamo se, da moramo z informiranjem, dialogom in izmenjavo izkušenj šele vzpostaviti zaupanje v nove modele bivanja in sobivanja kot ga poznajo v najnaprednejših državah. Skrb za starejše ni naloga starejših, temveč celotne družbe.« V projekt se vključuje tudi Zveza društev upokojencev Slovenije, saj imajo, po besedah predsednika ZDUS Janeza Sušnika, njihovi sodelavci ogromno izkušenj. »Na eni strani so soočeni z vsakodnevnimi težavami starejših ljudi, na drugi pa sodelujejo v mednarodnih projektih, kot sta bila na primer AOBIS in HELPS, ki sta v bistvu sprožila veliko povpraševanja po konkretnih informacijah o možnostih sobivanja v Sloveniji.«
Izkušnje v tujini kažejo, da z novimi modeli bivanja starejših dosegajo boljšo vključenost, učinkovitejšo zdravstveno oskrbo ter zmanjšano ranljivost starejših. Sobivanje, kjer v skupnosti živi več starejših oseb, lahko dvigne kakovost življenja, zniža stroške, razširi socialno mrežo, odpravlja osamljenost in lajša vsakdanja opravila.
V okviru projekta Sobivamo bo MOP po vsej Sloveniji pripravilo dogodke, na katerih bodo predstavili obstoječe modele bivanja, načrte, ki se pripravljajo med različnimi deležniki, prav tako pa bodo zbirali odzive zainteresiranih. Komunikacija bo potekala tudi preko spletne strani, družbenih omrežij in tematskih infotočk v 11-ih mestnih občinah. Časovnica obiskov bo objavljena na spletni strani projekta www.sobivamo.si.