
Spoštovani,
v imenu poslanske skupine DeSUS vam pošiljamo obrazložitev glede glasovanja ob sprejemanju Proračunov za leti 2018 in 2019 in Zakona o izvrševanju proračunov za leti 2018 in 2019 (ZIPRS1819).
Vlada oz. koalicija, ki je odgovorna za pripravo proračuna, se je letos odločila, da “upokojenski regres” izplača v petih razredih, kaskadno – glede na višino pokojnine. To se nam zdi bolj solidarno in socialno pravičnejše. Tisti z najnižjimi pokojninami bodo dobili več, tisti z višjimi pa manj. Menimo namreč, da ni pravično, če upokojenec s 451 evri dobi enako višino letnega dodatka kot tisti s 2500 evri. Naj spomnimo, da veliko število starejših še vedno živi pod pragom tveganja revščine, javne finance pa so vse bolj ogrožene zaradi izdatkov za starajočo se družbo. Tudi v poslanski skupini DeSUS si prizadevamo, da pomagamo najprej najranljivejšim, zato smo naredili prvi korak in zvišali minimalne pokojnine na 500 evrov in s tem omogočili boljše življenje več kot 52.600 upokojencem s polno pokojninsko dobo.
Prav tako bodo vsi upokojenci v letu 2018 deležni dvakratne uskladitve pokojnin (januarja za predvidoma 2,2%, aprila pa za 1,1%). Tudi letni dodatek za upokojence bo prihodnje leto višji za 10 evrov, zanj bo skupno namenjenih 140 milijonov evrov, kar je enak znesek kot pred uvedbo varčevalnih ukrepov (2011) in za 13 milijonov višji kot letos. Hkrati pa ne smemo pozabiti na dolgoročne učinke sprostitve varčevalnih ukrepov, javnofinančna blagajna bo težko kos vse večjem številu upokojencev. Zato je že sedaj potrebno misliti na finančne rezerve, zato bomo naredili vse, da čim prej ustanovimo nujno potrebni demografski sklad.
Naj pojasnimo zakaj je po družbenih omrežjih krožilo toliko manipulacij s strani gospe Alenke Bratušek in njene stranke. Bratuškova je namreč pripravila amandma, ki bi sredstva namenjena za upokojenski regres razdelili v dveh razredih, ob tem pa bi bili tisti z najnižjimi pokojninami prikrajšani za 140 evrov. Predlog Alenke Bratušek bi v resnici med upokojence razdelil več denarja, a od tega bi imeli več zgolj tisti s solidnimi in visokimi pokojninami, tisti z najnižjimi in teh je v Sloveniji največ, pa bi dobili precej manj. To za našo poslansko skupino ni bilo sprejemljivo, saj menimo, da je razporeditev v 5-tih razredih pravičnejša, še zlasti v luči naših prizadevanj, da bi sadove okrevanja gospodarstva morali čutiti najprej tisti, ki so tega najbolj potrebni. Komu realno bolj pomaga 100 evrov več dodatka, upokojencu z 438 evri pokojnine ali tistemu z 850 evri pokojnine?
Pri gospe Alenki Bratušek je šlo za tipičen opozicijski manever poslanke, ki išče svojo tržno nišo, vsi pa vemo kako mačehovsko se je obnašala do upokojencev, ko je bila sama na čelu vlade. Alenka Bratušek je takrat, skupaj s svojim finančnim ministrom Čuferjem, celo razmišljala, da bi vsem upokojencem znižala pokojnine za 10 odstotkov in samo stranki DeSUS se lahko zahvalimo, da do tega ni prišlo. Še danes je iz njenih predlogov videti, da ji v resnici ne gre za ljudi, temveč zgolj za nabiranje poceni političnih točk.