
Poslanci DeSUS in SD bomo v sodelovanju s sindikati v postopek Državnega zbora vložili novelo pokojninskega zakona, s katero popravljamo upoštevanje pokojninske dobe, pridobljene s prostovoljno vključitvijo v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Predlagamo pa še spremembe, po katerih bi izterjali delodajalca v primeru neplačevanja prispevkov.
Poslanec DeSUS Uroš Prikl je na skupni novinarski konferenci povedal, da ne gre za spreminjanje pokojninske zakonodaje, ki je že »pričela prijemati«, temveč za glas razuma poslanskih skupin DeSUS in SD, da se naredi zakonodajo bolj pravično. Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han, pa je pojasnil, da ne gre za popravo krivic, ampak za popravo anomalije, ki se je zgodila pri sprejemanju pokojninske reforme, ki pa je po njegovem mnenju dobra in daje rezultate.
Predstavniki Zveze svobodnih sindikatov pa so se obema poslanskima skupinama zahvalili za posluh pri tej problematiki, na katero opozarjajo vseskozi od uveljavitev ZPIZ-2, tudi preko Ustavnega sodišča in Evropskega sodišča za človekove pravice, ki pa njihovim argumentom nista prisluhnila.
Novela zakona, ki smo jo vložili v postopek, popravlja tisti del zakona, ki se nanaša na neupoštevanje prostovoljnega vstopa v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje do začetka veljavnosti reforme, to je do vključno 31. decembra leta 2012, v pokojninsko dobo brez dokupa.
S spremembo zakona se bo zavarovancem, ki so bili določeno obdobje pred letom 2013 prostovoljno vključeni v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, to obdobje upoštevalo tudi pri ugotavljanju izpolnjevanja pogojev za starostno pokojnino pod pogoji 60 let starosti in 40 let pokojninske dobe brez dokupa.
Upamo, da bo novela stopila v veljavo s 1. januarjem prihodnje leto, upravičenci pa bodo lahko za novo odločbo oz. odmero pokojnine zaprosili v roku šestih mesecev. Spremembe zakona bodo veljale za naprej, torej od nove odmere za pokojnino.
(ns)