
Poslanke in poslanci DeSUS smo danes sprejeli predstavnike mladih zdravnikov in študentov medicine, ki so nam predstavili svoje videnje predloga novele zakona o zdravniški službi. Mlade moti sprejemanje zakona po nujnem postopku, opozorili pa so tudi na predlagane rešitve, ki bi povzročile odliv mladih zdravnikov v tujino. Tomaž Gantar je po sestanku zatrdil, da se tudi on zavzema, da bi iz zakona izvzeli urejanje specializacij, saj ne vidi potrebe po hitenju, saj bi predlagani zakon stopil v veljavo šele z letom 2019.
»V DeSUS se z mnogimi pripombami mladih zdravnikov lahko strinjamo,« je poudaril Gantar. Sprememba načina razpisovanja specializacij po njegovem mnenju ne sodi v okvir sprejemanja zakona po nujnem postopku, pač pa si je treba za to vzeti čas. Dosedanji sistem je pomanjkljiv, kar pomeni, da se je treba o novih rešitvah pogovarjati argumentirano, je povedal Gantar in ocenil, da sedaj predlagane rešitve v zakonu niso dobre.
Tomaž Gantar je še enkrat opozoril, da zdravstvo potrebuje denar, zato podpiramo idejo, da bi iz zakona o zdravniški službi izvzeli urejanje specializacij in po nujnem postopku sprejemali zakon, ki bi vključeval le financiranje tega področja, a je to po njegovih besedah še odprto vprašanje.
Mladi zdravniki sicer pozdravljajo odločitev vlade, ki želi denar za njihove plače preusmeriti iz sredstev zavoda za zdravstveno zavarovanje v proračun, kar da bi omogočilo dotok svežega denarja v zdravstveni sistem. A so po drugi strani mladi zdravniki skeptični, ker niso prepričani, da bo to pripomoglo k skrajšanju čakalnih vrst, je po srečanju s poslansko skupino DeSUS pojasnila predstavnica mladih zdravnikov Tina Bregant.
Motijo pa jih tudi vsebinske rešitve, še najbolj kadrovanje zdravnikov po dekretu, in sicer, da bo po končali specializaciji treba takoj sprejeti prvo delovno mesto, ne glede na kraj bivanja. Pri tem je Bregantova opozorila na mlade zdravnike, ki že imajo svojo družino in bi se morda v primeru, da bi bili primorani v selitev, raje odločili za tujino.
Mladi zdravniki si želijo, da bi pri tako pomembnem zakonu prišli do konsenza in bi za začetek odprli razpravo. Če bodo zakon v DZ vendarle sprejemali po nujnem postopku pa si želijo vložitve dopolnil, ki bodo preprečila najhujše, in sicer odliv mladih zdravnikov v tujino, je pojasnila Bregantova.
Tomaž Gantar je ob koncu še dejal, da bomo v poslanski skupini DeSUS pozorno spremljali tematiko, vsekakor pa podpirali le tiste rešitve, ki bodo strokovno utemeljene, v prid tako pacientom kot mladim zdravnikom.
(ns, sta)