
Zakonu o dodatku k pokojnini za delo in izjemne dosežke na področju športa, katere prvopodpisani je Peter Vilfan, namestnik vodje poslanske skupine DeSUS, se v državnem zboru obeta široka podpora. Zakon je sopodpisalo 54 poslank in poslancev, kar pomeni, da gre za pozitivno zgodbo, da zakon že sam po sebi združuje.
»Nemalokrat namreč slišimo, da smo Slovenci razdvojeni, a dejstvo je, da smo ob uspehih naših športnih junakov še kako enotni. Na tak način, kot nas združujejo športni dosežki naših ambasadorjev, bi se morali poenotiti v marsikateri sferi družbenega življenja v naši mali deželi na sončni strani Alp. V naši državici smo bili v zadnje četrt stoletja priča toliko športnim uspehom, da nam je marsikateri že ušel iz spomina. Pa že pred našo samostojnostjo so naši športniki dosegali zavidljive rezultate, ki prav tako zapisujejo zgodovino slovenskega naroda,« je povedla Vilfan.
Trdo delo, vztrajnost, pridnost in marljivost so le nekatere vrednote, ki odlikujejo naše vsestranske športnike. In to so vrline, ki jih v DeSUS občudujemo in spoštujemo. Res je, podpisnikov predloga zakona iz vrst naše poslanske skupine ni enajst, ampak kljub temu večina poslank in poslancev DeSUS menimo, da je ta zakon lahko eden tistih redkih, ki bo danes dobil soglasno podporo.
Glede na trenutno razmerje tako imenovanih izjemnih pokojnin so športniki po našem mnenju zapostavljeni, posebej ob upoštevanju dejstva, da se številni nekdanji športniki takoj po končani karieri soočijo z eksistencialnimi težavami, številni zaradi športa tudi ne dokončajo izobraževanja, država pa zanje kljub vrhunskim dosežkom nima pripravljene rešitve v obliki službe ali rente.
Žal so vse dosedanje vlade v vseh minulih letih samo ugotavljale, da veljavni zakon o izjemnem priznanju in odmeri starostne pokojnine osebam, ki imajo posebne zasluge, in je star že skoraj 30 let, ni več primeren za odmero in podeljevanje izjemnih pokojnin. Glede na to, da je tudi računsko sodišče povedalo svoje, bi bilo pač treba nekaj storiti. Priprave so sicer tekle, žal do danes rezultata ni bilo.
Seveda ta predlog zakona ni popoln. Ni popoln v tem smislu, ker ne vključuje tudi drugih področij, kjer so že podeljene in se bodo še vedno podeljevale izjemne pokojnine. Smo pa trdno prepričani, da bo vlada zdaj vendarle pokazala pravo voljo za posodobitev nagrajevanja za posebne zasluge še na področju znanstveno-raziskovalnega dela in kulturnega udejstvovanja. V to smo prepričani tudi zaradi tega, ker je vlada ta naš poslanski predlog ocenila kot pozitiven. In verjamemo, da je ta zakon danes lahko zgled, da se končno uredita še dve ostali, prej omenjeni področji.
V DeSUS še posebej pozitivno gledamo na ta zakon zaradi tega, ker nismo pozabili na naše vrhunske športnike invalide.
»Kar je kolege v moji poslanski skupini dodatno prepričalo, da so bili že v samem začetku naklonjeni moji ideji, da posodobimo sicer že obstoječo pravico športnikov do izjemne pokojnine, je bilo tudi to, da bodo kriteriji in merila postavljena že v samem zakonu in še podrobneje razdelana v podzakonskem aktu. Tega namreč doslej v veljavni zakonodaji ni,« je zaključil Peter Vilfan.