
Poslanka Marjana Kotnik Poropat je na 30. redni seji Državnega zbora Republike Slovenije na predsednika vlade dr. Mira Cerarja naslovila ustno poslansko vprašanje v zvezi s položajem upokojencev ter ustanovitvijo demografskega sklada.
_ _ _
Spoštovani gospod predsednik Vlade, dr. Miro Cerar!
V času gospodarske krize so upokojenci, kot številčno najmočnejša populacija, nosili velik del bremena finančne in gospodarske krize. Tako so zaradi enormnih prihrankov od leta 2010 do danes bistveno pripomogli k izhodu iz krize in seveda tudi k dvigu gospodarske rasti.
Res je, da počasi vračamo zakonsko določene in predvsem zaslužene pravice upokojencem nazaj. Res je, da se to počne postopoma. V letošnjem januarju smo uskladili pokojnine celo za malenkost več, kot če bi upoštevali redno usklajevanje po Zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Letos tudi letni dodatek končno namenjamo prav vsem upokojencem. Naredili smo tudi prvi korak, in verjamem, da ne bo edini v tem mandatu, za izboljšanje ekonomskega položaja upokojencev s polno pokojninsko dobo z nizkimi pokojninami, tako da smo zvišali znesek minimalne pokojnine. Torej, ta Vlada dela za upokojence, trudi se po svojih najboljših močeh in v mejah, ki jih dovoljuje finančni okvir.
Gospodarski kazalniki in napovedi so tudi v prihodnje ugodni, zato je pričakovati, da se lahko v prihodnjem letu končno prične redno usklajevanje pokojnin, brez omejevanja z zakonom o izvrševanju proračunov. Prav tako je pričakovati, da letni dodatek ne bo več podvržen varčevanju. Hkrati pa je za pričakovati tudi, da se varčevalna shema iz ZUJF-a končno v celoti in popolnoma odpravi.
Gospod predsednik, zanima me Vaše stališče oziroma napovedi glede pričakovanega?
Drugi del mojega vprašanja ni povezan samo z boljšo in varnejšo prihodnostjo zgolj sedanjih upokojencev, ampak se nanaša na naš skupen koalicijski projekt, ki je namenjen predvsem bodočim generacijam, torej tistim, ki se bodo začele upokojevati čez kakšno desetletje ali dve.
Za to, da se na pričujoče demografske dejavnike in posledično vedno večje potrebe pokojninske blagajne odzovemo na primeren način, to je v smislu dolgoročne stabilnosti pokojninskega sistema, večje proračunske neodvisnosti pokojninske blagajne ter zagotavljanja dostojne ravni pokojnin, smo dobili soglasno podporo in tudi zavezo s koalicijskimi partnerji – tudi s Stranko modernega centra. Ker smo z ureditvijo rezervnega demografskega sklada, glede na časovnico po Koalicijski pogodbi in hkrati tudi s časovnico sprejema Zakona o demografskem rezervnem skladu, ki sta bili določeni tako v Zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju kot Zakonu o slovenskem državnem holdingu, v krepki zamudi, se bojim, da z vsakim dnem zamude naše državljanke in državljani izgubljajo možnosti za pričakovanje varne jeseni svojega življenja.
Zato, gospod predsednik, ponovno Vas sprašujem, tokrat že tretjič z naše strani, kdaj bo zakon končno ugledal luč sveta in posledično, kdaj bo demografski sklad lahko polno začel delati in s tem dejansko slediti potrebam dolgožive družbe?