
Prvo predvolilno soočenje na TV Slovenija
Kot običajno pred volitvami, tudi letos potekajo soočenja kandidatk in kandidatov za državnozborske volitve preko različnih medijev. Seveda so najbolj odmevna soočenja prvakov strank, ki jih gledamo na televizijskih zaslonih. TV soočenja pa spremljamo kandidati za poslance v državni zbor, člani in simpatizerji strank tudi v studiu in vzpodbujamo naše nastopajoče.
V petek 27. junija, je bilo prvo predvolilno soočenje, sodelovali pa so kandidati parlamentarnih strank, in sicer: Karl Erjavec (DeSUS), Bojan Starman (DL), Ljudmila Novak (NSi), Stanko Stepišnik (PS), Zvonko Černač (SDS), Dejan Židan (SD), Franc Bogovič (SLS) in Alenka Bratušek (ZaAB).
Novinarska vprašanja voditeljev Tanje Gobec in Dejana Ladike so bila zelo konkretno zastavljena in so vsebovala vprašanja glede ukrepov s katerimi bi zapolnili proračunsko luknjo, ukrepov glede aktualne prodaje Marcatorja in Telekoma, problematike v lesnopredelovalni industriji in problematike glede zaposlitve mladih. Soočenje je zaznamoval tudi protestni odhod predstavnika stranke SDS, Zvonimirja Černača, ki je že po prvem krogu vprašanj protestno zapustil studio.
Na vprašanje glede predstavljenih petih ukrepov, ki bi zmanjšali proračunsko luknjo je predsednik stranke DeSUS Karl Erjavec izbral prodajo premoženja, pri čemer pa ne bi prodajal strateških podjetij.
V drugem delu oddaje je predsednik stranke DeSUS glede prodaje Mercatorja ponovil svoja, že večkrat izražena stališča. Glede prodaje Telekoma Slovenije pa je predsednik Erjavec poudaril, da ga je treba prodati strateškemu lastniku, ki ga bo znal razvijati naprej. Denar od kupnin bi v 10 odstotkih namenil za pokojnine. V nadaljevanju je predsednik Karl Erjavec še menil, da sama privatizacija ni rešitev za vse in omenil primer Tobačne Ljubljana. Po njegovih besedah bi morali vodilna mesta v strateških podjetjih morali zasedati odgovorni posamezniki, država pa bi od njih odgovornost tudi zahtevala.
Glede lesnopredelovalne industrije pa je predsednik stranke DeSUS Karl Erjavec poudaril, da je k današnjemu katastrofalnemu stanju v lesnopredelovalni panogi pripomogla tudi denacionalizacija gozdov, saj novi lastniki niso imeli interesa upravljanja z njimi.
Na vprašanje glede sprejetja zakona, ki omogoča višje vsote financiranja političnim strankam (dozdajšnji znesek donacije s 50 zvišuje na 420 evrov), je predsednik Erjavec odgovoril, da se s tem zakonom uvaja večja preglednost financiranja političnih strank. Svojo trditev je še podkrepil z naslednjim: “Veste koliko stane minuta oglaševanja na vaši televiziji. Parlamentarne stranke bi morale imeti zastonj oglase med kampanjo.”
Glede zaposlitve mladih predsednik stranke DeSUS, Karl Erjavec vidi še veliko rezerv v gospodarski diplomaciji, ki s svojimi aktivnostmi lahko pomembno priporome k novim naročilom in večji prodaji izdelkov na tuje trge in s tem poveča domačo proizvodnjo. Predvsem so zanimivi ruski, turški in azijski trgi, kjer del te strategije kot zunanji minister že sedaj uspešno izvaja in vidni so tudi že rezultati. Karl Erjavec je postregel s konkretnimi številkami in sicer se je v času njegovega delovanja na zunanjem ministrstvu izvoz v Rusijo povečal iz 1,3 milijade na 2 milijardi $. Prav tako se mu zdi na področju zaposlovanja pomembno, da ima država pripravljen program tako za mlade kot tudi za upokojence, ki imajo ogromno znanja in izkušenj in bi še želeli delati. Poudaril je da bo v letih 2014 – 2020 EU finančno podprla veliko programov teh dveh ciljnih skupin, zato je potrebno imeti pripravljene programe in pridobiti čim več EU sredstev.
Na koncu pa je predsednik stranke DeSUS Karl Erjavec predstavil konkretna ukrepa za katera se bo stranka DeSUS v naslednjem mandatu še posebej zavzemala:
- regres za vse upokojence,
- usklajevanje pokojnin z gospodarsko rastjo.
Soočenja na TV Slovenija so predvidena tako da na dveh sodelujejo samo predstavniki parlamentarnih strank, na enem bodo samo predstavniki neparlamentarnih strank, na sklepno soočenje pa bodo povabljeni nosilci vseh list, ki kandidirajo po vsej Sloveniji.
mag. Silva Savšek
Ljubljana, 28.6.2014