
Evropski poslanec Ivo Vajgl, nosilec liste Desus na volitvah v Evropski parlament, in kandidatka za evropsko poslankoIngeborg Ivanek sta danes v Gornji Radgoni sodelovala na posvetu „Starejši za starejše“ v organizaciji društvu upokojencev Gornja Radgona, ki mu predseduje Ingeborg Ivanek. Tema posveta je bila namenjena predstavitvi vseslovenskega projekta Starejši za starejše, ki se je pričel pred desetimi leti. Beseda je tekla predvsem o solidarnosti, skrbi za starejše, o medsebojni pomoči in prostovoljstvu, torej o temah, za katere si kandidatke in kandidati Desusa s podporo Zveze društev upokojencev Slovenije (Zdus) želijo, da bi bile slišane in bolj upoštevane tudi v Evropskem parlamentu.
Ivo Vajgl je uvodoma izpostavil pomembnost zavedanja, da morajo starejši ljudje čim dlje ostati aktivni. “Starejši morajo čim dlje čutiti, da so zaželeni in spoštovani, saj je njihovo dostojanstvo najbolj dragocena stvar v neki civilizirani družbi in skrajno agresivno in primitivno je, če nekdo razmišlja o tem, da bi zarezal v pravice starejših ljudi, znižal pokojnine, varčeval na starejših ljudeh, ki so pravzaprav ustvarili svet, v katerem živimo in so zaslužni za to, da je bila Slovenija del sveta, na katerega smo bili ponosni. To je delo starejše generacije, to je treba priznati”.
Vajgl je poudaril potrebo, da se tudi na evropski ravni okrepi zavedanje, da je treba, predvsem v teh kriznih časih, starejšim nuditi ustrezno zaščito, jih vključiti in jim omogočiti, da ostanejo aktivni, “vključno z mlajšimi starejšimi od 45 do 55 let, ki jih nihče ne želi v službo, če ostanejo brez dela, vsi pa vemo, da imajo ravno ti ljudje največ izkušenj in lahko tej družbi največ dajo. V kampanji želim izpostaviti tudi dejstvo, da je konflikt interesov med mlajšimi in starejšimi konstrukt, konflikta v resnici ni in ga ne sme biti, samo poglejmo odnos med starši in otroci. Treba je graditi zavest o tem, da je družba dobra samo, če je harmonična, kadar obstaja medsebojno spoštovanje. Pri naši skupni kandidaturi gre predvsem za vsebino, za način, da ustrezno promoviramo skrb za starejše, na vse možne načine“.
Ingeborg Ivanek, aktivna upokojenka, občinska svetnica in med drugim tudi predsednica društva upokojencev Gornja Radgona, je povedala več o projektu Starejši za starejše, ki ga uspešno izvajajo že od leta 2004. “Projekt se navezuje tudi na naše predvolilno geslo Skupaj ZA pravice starejših, naš cilj pa je, da redno obiskujemo in po potrebi pomagamo vsem starejšim od 69 let, ne glede na to, ali so člani našega društva ali ne. Želimo namreč ugotoviti, v kakšnih pogojih živijo starejši in, žal, ugotovitve kažejo, da je največji problem, ko ljudje ostanejo sami. Pri nas imamo kar 27 odstotkov starejših 80 let, največ med njimi je žensk, ki živijo same, njihov socialni status pa je spričo nižjih dohodkov in daljše življenjske dob, nezavidljiv. Ne gre vedno le za socialno pomoč, ljudem veliko pomeni že to, da se lahko s kom pogovorijo. Naši prostovoljci se vsakoletno izobražujejo, hkrati pa podpišejo tudi izjavo o varovanju osebnih podatkov,” je pojasnila Ivanekova, hkrati pa poudarila nujnost hitrega sprejema zakona o dolgotrajni oskrbi in negi.
Na posvetu je sodeloval tudi Mirko Lebarič, predsednik pokrajinske Zveze društev upokojencev Pomurje, ki je poudaril nujnost sožitja med generacijami. Lebarič je dejal, da “gre za prvi korak k temu, da poskušamo stvari reševati skupaj, ne gre za politiko, gre za pomoč tistim, ki so pomoči potrebni, gre za to, da skušamo vzpostaviti dialog, sožitje med generacijami. Imam občutek, da smo velikokrat kamen spotike tistim, ki čakajo na delovna mesta, da smo krivi za stroške, ki jih ustvarjamo državi, a mislim, da temu ni tako. Več ali manj smo generacija, ki razume težave in razume kaj se dogaja. Prizadene me, če kot predstavnik Zdusa karkoli povem v zvezi z gospodarstvom ali problemih starejših in me napadejo, da se grem politiko. Jaz pa pravim, vse je politika, tudi to, kako bomo preživeli“.