Evropski poslanec Ivo Vajgl in poslanka v Državnem zboru mag. Jana Jenko sta danes obiskala Dom upokojencev Kranj, da bi se seznanila predvsem s problematiko oskrbe starejših z demenco. Vodstvo doma jima je predstavilo vrstoadministrativnih ovir, s katerimi se soočajo pri uvajanju t. im. varovanih oddelkov za starejše z demenco, pri upravljanju zavoda in pri črpanju evropskih sredstev.
Ivo Vajgl, ki je eden od podpisnikov pisne izjave o „izzivih nevrodegenerativnih bolezni na delovnem mestu“ v Evropskem parlamentu, je povedal, da je treba problemu naraščajoče demence v Sloveniji in Evropi posvetiti bistveno več pozornosti, saj gre tudi pri oskrbi starejših z demenco v prvi vrsti za vprašanje temeljnega človekovega dostojanstva in pravic. Menil je, da je v Domu upokojencev Kranj mogoče videti odličen primer zelo kakovostne skrbi za starejše, ki pa bi bila lahko še boljša, če bi imelo vodstvo več avtonomije pri upravljanju zavoda, organizaciji dela, zaposlovalni politiki ipd.
O demenci, za katero je v Evropi po nekaterih ocenah obolelih 10 milijonov ljudi, je po Vajglovem prepričanju treba več govoriti, opozarjati na razmeroma težko prepoznavne simptome ter osveščati javnost in posebej odločevalce o potrebnih ukrepih, ki bi obolelim omogočili dostojno življenje tudi v obdobju napredovane demence.
Poslanka mag. Jana Jenko je dejala, da je po današnjem obisku Doma upokojencev Kranj prepričana, da je treba nadgraditi slovensko zakonodajo tako, da bodo oboleli z demenco lažje in hitreje dobili kakovostno oskrbo, ko jo bodo potrebovali. Tudi po njenem mnenju se v širši javnosti o demenci in njenem naraščanju premalo govori, zato podpiracivilno-družbene pobude, ki tudi pri nas zelo kompetentno opozarjajo na ta problem.
Izjava Iva Vajgla o oskrbi starejših z demenco